Sunday, 24 June 2012

SADECE MOBİL TEKNOLOJİ

Sizlerle bu gün paylaşacağım konu mobil teknoloji üzerine,google  uzmanlarının verdiği açıklamalarda,mobil teknolojiyi takip etmeyen,ve bu konuda arge çalışması olmayan firmaların, bu sektörde uzun  süre kalması mümkün olmayacaktır.
Abartısız günümüzde yaklaşık bir milyarı bulan insan mobil  teknoloji kullanmaktadır,rakamı fark edebiliyor musunuz?

Her ne kadar insanlar şu an masa üstü veya laptop üzerinden internete girmektedir ancak bu rakam giderek mobil teknolojiye kaymaktadır,bu açıdan bakılırsa,mobil teknolojiye olan rağbeti, kolaylık ve erişilebilirliği her yerde mümkün olduğundan,ve zamanın giderek önem kazandığı ve sosyal hayatın tamamen değiştiği göz önüne alındığında,mobil teknolojiyi zorunlu kılmaktadır.Böylece internet web trafiği,ister istemez artmaktadır.
Bu yıl yapılan araştırma ve istatistiklerde,Amerika ve Avrupa da ilk defa masa üstü internet kullanımını,mobil teknoloji kullanımı, ekarte etmiş geride geri de bırakamış,durumda bu şaşırtıcı değil mi?
Aslında bu mobil teknoloji platformunda ki büyümenin arkasındaki,en önemli unsur,dijital akıllı mobil telefonlar ve tabletlerin geldiği müthiş yenilik olmaktadır.
Uzmanlardan alınan bilgilere göre,dünyanın her bir köşesinden Afrika nın derinliklerine kadar bir çok bölgede,mobil  akıllı telefonların artması ile,internet search ve aramaları  ve buna bağlı alışkanlıkların değişeceği aşikardır.
Gelişen teknolojide çıkan yeniliklere göre,mobil akıllı telefonu kullanıcıları, istedikleri her yerden,rahatlıkla,kendisine en yakın restoran,benzin istasyonu,eczane ve sinema gibi yerleri rahatlıkla bulabileceklerdir.
Bu teknoloji ile mobil data ürünlerinin, her insanın rahatlıkla alabileceği fiyat ve ucuzluğa kavuşması da,daha geniş bir kitlede kullanıcı sayısının artmasında ayrı bir etkendir.
Dünya internet kullanıcıları arsında, özellikle Asya ve Afrika daki bazı ülkeler internete mobil cep telefonları ile girmeyi tercih etmekte olduğu anlaşılmıştır.
Ayrıca uzmanlardan öğrendiğimiz bilgilere göre,Afrika da bir bölgedeki kabile ortamında yaşayan bir kardeşin,diğer bölgede şehirde yaşayan kardeşine msn yolu ile para havlesi gönderdiği anlaşılmıştır.

Şimdi hayalinizi geniş tutun ve gelişmelerin ne kadar hızlı ve ileride olduğunu siz takdir edin, çünkü bu gerçek bu teknoloji ile olanaklar elverdiği için,oluyor değil mi?
Şimdi gelelim ülkemizdeki gelişmelere,yapılan araştırmalar ve istatistikler gösteriyor ki,türkiye de mobil akıllı telefon networkleri yüzde 300 artış gösterdiği gerçeği,perakendeden ,otomotive,spordan daha bir çok konularda,mobil telefonlardan aramlar gerçekleştirildiği dir.
Aynı şekilde dünya gelişmesine paralel türkiye de de,mobil kullanımı masa üstüne göre,ciddi bir şekilde artış gösterdiği belirlenmiştir.
Google den alınan bilgilere göre,web sayfası olan firmaların,mobil sitelerinin olması zorunluluğuna işaret ettiler.Bunun yanında,firma sahipleri,kesinlikle takip etmeleri gereken bir diğer konu ise web sayfalarına gelen trafik ile alakalı,bu konunun takibi içinde kullanıcıların alışkanlıklarını  anlamaları gerekmektedir.
Bunlar için biliyorsunuz piyasa araştırması yapan,anket hazırlayan sektörler ve ziyaretçi yorumlarını incelemeleri gerekmektedir.
Bütün bunlar diğer firmalar ile olan rekabete,geride kalmak istemiyorsanız,zaman kaybetmeksizin bunun yapılması zorunludur.
Bu günkü konumuzu burada noktalarken google ile  gomo.com.tr mobil siteleri üzerine hazırlamış olduğum  uygulamayı gelecek makalemde  ele alacağım.Allah-a emanet olunuz. www.googlebu.com

        

No comments:

Post a Comment